Hej alla och god fortsättning, här kommer info om SPL 2023 och kval till SM 2024.
Regelmässigt har vi inte ändrat mycket, vi har sänkt regeln med minimum 30 lag per tävling för att räknas i ligan till 25 st. Vi förtydligar också regeln kring platser i tävlingar som ingår i SPL. Vi fick flera förslag efter mötet som vi tar med oss till 2024.
Vi har säkrat årets prissumma 50 000 kr till segrande lag och jobbar på ytterligare premier till lag som placerar sig tvåa och trea. Vi hade helst velat ha detta klart men tiden går så vi startar idag inbjudan för de tävlingar som varit med förut och tar gärna emot förslag på fler.
Har någon förslag på tävlingar som kan tänkas vilja vara med så hör jättegärna av er!
Alla tävlingar ska vara anmälda till SPL senast 30 januari och tidsatta senast 28 februari. Skicka ett mail så snart som möjligt så kan vi börja bygga kalendern för 2023!
//Team SPL